Blefaroplasti Antalya

Blefaroplasti Antalya, göz kapaklarında meydana gelen doku yıpranmasını gidermek, bölgedeki fazla dokuları almak ve göz kapağı düşüklüğü gibi sorunları gidermek amacıyla yapılan operasyondur. Göz kapakları, göz kırpma gibi işlemler sırasında gözlerin nemli kalmasını ve temizlenmesini sağlarlar. Aynı zamanda hava durumuna bağlı etmenlerin ve çeşitli dış tehlikelerin göze zarar vermesini önlerler. Bu önemli dokular kaslardan, yağ dokularından ve çeşitli bağ dokularından meydana gelirler. Bahsi geçen dokular, tam olarak da gözleri korumaya çalıştıkları zararlı etmenler nedeniyle zaman içerisinde yıpranabilirler ve buna bağlı olarak da göz kapaklarının sarkmasına neden olabilirler. Göz kapağı sarkması sonucunda ise bireyin görüş alanı daralır, göz çevresinde yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşur.

Blefaroplasti ameliyatı Antalya bu görünümü ortadan kaldırmak, göz kapaklarının işlevlerini düzeltmek ve göz çevresinde çekici bir görünüm oluşturmak için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Blefaroplasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Blefaroplasti ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Blefaroplasti ameliyatı kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Blefaroplasti ameliyatının iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya blefaroplasti ameliyatı ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti, alt veya üst göz kapaklarında meydana gelen sarkma, torbalanma veya düşüklük sorununu ortadan kaldırmak, göz kapaklarına hem işlevsel açıdan hem de estetik açıdan daha sağlıklı bir yapı kazandırmak amacıyla yapılan bir operasyondur. Bu operasyon halk arasında göz kapağı estetiği olarak da bilinmektedir. Blefaroplasti operasyonu sırasında yalnızca alt göz kapaklarına veya yalnızca üst göz kapaklarına veya hem alt hem de üst göz kapaklarına müdahale etmek mümkündür. Operasyonun hangi bölgelere ve hangi kapsamda yapılacağı tamamen hastanın taleplerine göre şekillenmektedir. Böylece gerekmeyen müdahalelerden ve istenmeyen görünümlerin oluşmasından kaçınılabilmektedir. Ağrısız bir şekilde yapılan blefaroplasti operasyonu, aynı zamanda görece konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci de sunmaktadır. Hastalar ameliyattan sonra hızlı bir şekilde iyileşip günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Blefaroplasti Neden Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı şu gibi amaçlarla yapılabilir:

 • Alt göz kapaklarındaki sarkmaları ve torbalanmaları gidermek.
 • Üst göz kapağı düşüklüğü ve buna bağlı ortaya çıkan işlevsel ve estetik problemleri ortadan kaldırmak.
 • Göz kapaklarının birbirleri ile uyumlu bir görünüme kavuşmasını sağlamak.
 • Göz kapaklarında meydana gelen kırışıklıkları ortadan kaldırmak.
 • Göz çevresinde çok daha çekici ve genç bir görünüm oluşturmak.

Blefaroplasti ameliyatının yapılma nedenlerini bu şekilde sıralamak mümkündür.

Blefaroplasti Kimlere Yapılabilir?

Blefaroplasti, göz kapağı sarkması ve göz kapağı düşüklüğü gibi sorunlar yaşayan genç veya yaşlı, reşit bireylere yapılabilir. Bu operasyonun reşit olmayan bireylere yapılması uygun değildir ve önerilmez.

Blefaroplasti Erkeklere Yapılabilir Mi?

Blefaroplasti ameliyatı erkeklere de kadınlara da uygulanabilen bir operasyondur. Göz kapağı sarkması veya göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, kadınları olduğu kadar erkekleri de olumsuz etkiler. Bu yüzden erkekler de reşit oldukları takdirde istedikleri zaman blefaroplasti yani göz kapağı estetiği yaptırabilirler.

Blefaroplasti Riskli Mi?

Blefaroplasti her ne kadar tehlikeli bir operasyon olmasa da bazı riskler barındırır. Bu riskler arasında göz kapağı dokularının zarar görmesi, bu dokularda kanama ve ameliyata bağlı enfeksiyon gibi sorunlar yer alır. Bahsi geçen risklerden, ameliyatın ideal şartlar altında ve alanında uzman bir göz doktoru tarafından yapılması ile büyük oranda korunulabilir.

Blefaroplasti Ne Kadar Sürer?

Blefaroplasti operasyonu genelde 1 saat içerisinde tamamlanmış olur. Bazen ameliyat süresi bir miktar artabilir.

Blefaroplasti Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı sırasında hedef göz bölgelerine lokal anestezi yapılır. Daha sonra ise özel cerrahi teknikler ve dikiş uygulamaları kullanılarak göz kapaklarına müdahale edilir. Göz kapaklarında sarkmaya yol açan fazlalaşmış dokular alınır. Göz kapaklarındaki kırışıklıklar giderilir ve göz kapağı dokuları onarılır. Böylece ameliyat başarı ile tamamlanmış olur.

Blefaroplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Blefaroplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Hastalar birkaç gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler ancak ilk iki gün yatarak dinlenmeleri faydalı olacaktır.
 • Gözler ovuşturulmamalıdır.
 • Göz çevresi fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.
 • İlk gün duş alınmamalıdır.
 • Bir ay kadar havuza veya denize girilmemelidir.
 • Göz kapakları ve göz çevresi güneş ışığına karşı korunmalı, mümkünse güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Blefaroplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

Antalya Blefaroplasti Fiyatları 2024

Antalya blefaroplasti ameliyatı fiyatları ve göz kapağı estetiği ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button